HAKKIMIZDA YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ GALERİ İLETİŞİM

METALİK MADENLER

Hayri Ögelman Madencilik A.Ş.
Bursa, Harmancık - Krom Üretim İşletmesi

Yüksek kaliteli, doğal olarak direkt satılabilir mertebede zenginleşmiş kromit cevherleşmelerine sahip Bursa’nın Harmancık ilçesi, Türkiye’nin en önemli birkaç krom madencilik bölgesinden biridir ve dünyada ekonomik ve işletilebilir bir metal madeni olarak ilk defa 1848’de Amerikalı Jeolog Lawrence Smith tarafından Harmancık’ta Dağardı-Koca Maden´de bulunmuştur.

Hayri Ögelman Madencilik A.Ş., genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk özel sektör madencilik teşebbüslerinden biridir. Bu anlamda, Hayri Ögelman Madencilik A.Ş., Türk Krom Madenciliği tarihinde güzide bir yer tutmuş, maden mühendisliği ve genel madencilik uygulamaları açısından adeta bir okul olmuştur

Günümüzde Hayri Ögelman Madencilik A.Ş., 10’un üzerinde işletme izinli krom maden ruhsatında yeraltından birbiriyle bağlanmış 12 yeraltı maden ihraç kuyusundan, aylık 10.000 metrik ton direkt satılabilir kalitede parça krom cevheri üretimi yapılmaktadır. Krom Zenginleştirme Tesisi, ağır bakım ve yenileme projesi kapsamında yapılan yatırımlarla, tüm makina ve ekipmanları yenilenmiş, günlük 1.000 metrik ton besleme kapasiteli tesis ülke ekonomisine kazandırılmıştır. Bu tesis aylık 3.000 metrik ton krom konsantresi ürünü üretmektedir.

CVK Maden İşletmeleri A.Ş.
Çanakkale Kalkım Kurşun & Çinko İşletmesi

CVK Maden İşletmeleri A.Ş., CVK Madencilik Grubu’nun Kurşun, Çinko, Bakır, Gümüş ve Altın metalleri madencilik, zenginleştirme ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştirildiği iştirakidir. Günümüzde ağırlıklı olarak kurşun&çinko cevherlerinin arama geliştirme üretim ve ihracatına yoğunlaşmış durumda olan CVK Maden İşletmeleri A.Ş.’nin hedefi, CVK markasını, kurşun&çinko madenciliğinde de Türk Krom Madenciliğindeki yerine taşımaktır. Bu minvalde arama, geliştirme, satın alım ve yatırım projeleri, hâlihazırda işletmedeki üretim faaliyetleri ile eşzamanlı olarak ilerlemektedir.

Kalkım bölgesinde bulunan tümü mekanize yeraltı maden ocaklarında yıllık 500.000 metrik ton tüvenan cevher üretimi yapılmakta, 2012 yılında son teknoloji ekipmanlarla donatılı, tam otomasyonlu, günlük 1000 metrik ton besleme kapasiteli flotasyon tesisinde işlenen bu cevherlerden, yılda 30.000 ton kurşun+çinko+bakır+gümüş konsantresi üretilmektedir. Bu üretimin 100%’ü, yine CVK Madencilik Grubu tarafından ihraç edilmektedir.

Günümüzde 600 kişiyi istihdam sağlayan CVK Maden İşletmeleri A.Ş., 2019 yılı üretim hedefi olan 60.000 metrik ton/yıl konsantre ürün kapasitesine ulaştığında bu istihdam, yüzde yüzü geçen bir artış ile 1500 kişiye ulaşacaktır.